Redaktionen


LUMs redaktion tar gärna emot tips, uppslag och debattinlägg.

E-post: lum@rektor.lu.se

Foto på Maria Lindh

Maria Lindh, redaktör
Tel: 046-222 95 24
E-post: maria.lindh@rektor.lu.se 

Foto på Ingela Björck

Ingela Björck, forskningsjournalist
Tel: 046-222 76 46
E-post:ingela.bjorck@rektor.lu.se  

Foto på Britta Collberg

Britta Collberg, journalist
Tel: 046-222 31 58
E-post: britta.collberg@rektor.lu.se 

Foto på Petra Francke

Petra Francke, journalist och layout
Tel: 046-222 03 16
E-post: petra.francke@rektor.lu.se

Foto på Mats Nygren

Mats Nygren, journalist
Tel: 046-2227086, mobil arbete: 0708-220187
E-post: mats.nygren@kansli.lth.se 

Foto på Ulrika Oredsson

Ulrika Oredsson, journalist
Tel: 046-222 70 28, mobil: 0701- 47 27 40
E-post: ulrika.oredsson@rektor.lu.se

Bild på Lena Björk Blixt

Lena Björk Blixt, forskningsjournalist naturvetenskap
Tel: 046-222 71 86, 0709-79 79 70
E-post: lena.bjork_blixt@kanslin.lu.se

 

Foto på Caroline Runéus

Caroline Runéus, Kommunikationschef
Tel: 046-222 70 41
E-post: caroline.runeus@rektor.lu.se


Tillbaka

Innehållsansvarig: Maria Lindh
Frågor om webbplatsen: Webbgruppen
Ansvarig enhet: Kommunikationsavdelningen

Uppdaterad: 2012-12-14

Lunds universitet Box 117, 221 00 Lund. Telefon: 046-222 00 00